Ciekawi odwiedzili Wydział Nauki o Środowisku

Przez tydzień laboratoria i pracownie Wydziału Nauki o Środowisku stały otworem dla wszystkich ciekawych. Naukowcy zaprosili uczniów szkół średnich na wydziałowe Dni Otwarte (9.02-13.02.).

W tym roku po raz drugi uczniowie szkół średnich zwiedzali najciekawsze pracownie i laboratoria WNoŚ, odwiedzili Centrum Akwakultury i Inżynierii Ekologicznej, słuchali wykładów. Do wyboru mieli m.in. wykłady o niebezpiecznych roślinach, najbardziej zaskakujących atrakcjach turystycznych Polski, o jesiotrach, zagrożonych wyginięciem rakach. Pracownicy naukowi pokazali jak zobaczyć DNA, poprowadzili ćwiczenia laboratoryjne z analizy fizyko-chemicznej wody i ścieków, opowiedzieli jak można uzyskać bioolej z glonów.

- To już druga edycja Dni Otwartych na naszym wydziale. Oceniamy, że w tym roku odwiedziło nas ok. 300 osób. Rozesłaliśmy propozycje wykładów i zajęć do szkół średnich w regionie. Uczniowie sami wybierali interesujących tematy. My pokazaliśmy laboratorium, w którym badamy proces oczyszczania ścieków. Nasza katedrę odwiedzili uczniowie VII i IV LO w Olsztynie, przyjechali też uczniowie z Ostrołęki. Co się najbardziej podobało? Zdecydowanie zajęcia laboratoryjne, sporo osób wybrało też wykład o turystyce. Mamy nadzieję, że część dzisiejszych zwiedzających stanie się niebawem naszymi studentami – mówi dr hab. inż. Dorota Kulikowska, prof. UWM z Katedry Biotechnologii w Ochronie Środowiska WNoŚ.

W Centrum Akwakultury laboratoria olfaktometryczne, chromatograficzne zwiedzili uczniowie z LO w Morągu z klasy biologiczno-chemicznej.

- Po raz pierwszy jesteśmy na Dniach Otwartych Wydziału Nauk o Środowisku, w ubiegłym roku zwiedzaliśmy Wydział Biologii i Biotechnologii. W tym postanowiliśmy skorzystać z propozycji WNoŚ. To klasa biologiczno-chemiczna. Dla tych uczniów naturalnym wyborem będą studia przyrodnicze. Teraz nie muszą daleko wyjeżdżać na studia. Wszystko mają w Olsztynie - komentowała Dorota Sadłowska - nauczycielka, która przyjechała z młodzieżą.

Uczniowie z LO w Morągu wysłuchali również krótkiego wykładu mgr inż. Magdy Dudek o hodowli glonów na biomasę do produkcji biooleju.

Wszyscy chętni mogli również zwiedzić część „rybacką” Centrum Akwakultury i tu obejrzeć baseny z rybami. Tu oprowadzała uczniów dr inż. Katarzyna Stańczak.

Podczas Dni Otwartych WNoŚ oprócz uczniów olsztyńskich szkół wydział odwiedziła również młodzież z Lidzbarka Warmińskiego, Ostrołęki, Giżycka, Morąga, Braniewa i Nowego Miasta Lubawskiego.

mah