Dr Bujny – nagrodzony w Boliwii

dr Jarosław Bujny
Dr Jarosław Bujny, wykładowca w Instytucie Sztuki na Wydziale Sztuki - zwycięzcą Biennale Plakatu w Boliwii! Jego praca pt. „Looking for love” została uznana za najlepszą w kategorii plakat społeczny.

Biennale Plakatu w Boliwii odbywa się co 2 lata i jest wydarzeniem w środowisku plastyków prestiżowym. Na ostatnie 19. biennale napłynęło ok. 11 tys. prac z całego świata. Konkurs miał 3 kategorie: ogólną, społeczną i animowaną. Dr Bujny wsysał kilka prac. Do finału, do którego zakwalifikowało się w sumie 340 prac, weszły jego 2 plakaty. Jeden z nich zatytułowany „Looking for love” komisja konkursowa uznała za najlepszy w kategorii plakat społeczny.

- Bardzo się cieszę z tego powodu, bo to ważne i prestiżowe biennale. Takich imprez jest tylko kilka na świecie – zapewnia dr Bujny. Ta odbywała się z przeszkodami. Wyniki miały być ogłoszone pod koniec ubiegłego roku, ale w Boliwii doszło do zamieszek, co spowodowało przesuniecie terminu. W drugim terminie ogłoszenie wyników też nie doszło do skutków, bo przeszkodził koronawirus.

Jakie jest przesłanie nagrodzonego plakatu?

- „Looking for love” przekazuje komunikat do kobiet żyjących w społeczeństwach opresyjnych, zniewolonych, zmuszonych do ubierania się w sposób krępujący ich wolność, że nie są same, że ktoś o nich myśli. Chcę im powiedzieć, że swoją wolność mogą odnaleźć w miłości – wyjaśnia twórca.

Polscy plakaciści są spadkobiercami długiej tradycji i to na wysokim poziomie - Polskiej Szkoły Plakatu, a to zobowiązuje.

- Dużo jest plakatów, w których nie wiadomo o co chodzi. Dobry plakat powinien być zrozumiały w różnych kręgach kulturowych, a jego przesłanie czytelne – tłumaczy grafik.

Niestety plakatów o tematyce społecznej w przestrzeni publicznej nie ma zbyt wielu.

- Można je oglądać na wystawach, konkursach, w galeriach. Bardzo dobra jest nasza galeria uniwersytecka w Starej Kotłowni. Plakaty nowe własne życie dostają dzięki mediom społecznościowym jako ilustracje pewnych zjawisk społecznych. Mój plakat poświęcony GMO i wystawiany kilka lat temu na wystawie w USA odkrył „New York Times” i od czasu do czasu pyta mnie o zgodę na publikację jako ilustracja do artykułów. Bardzo to dla każdego twórcy przyjemne, gdy jego dzieło funkcjonuje w powszechnym obiegu – mówi dr Bujny.

Dr Jarosław Bujny jest absolwent Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie uzyskał dyplom magisterski z wyróżnieniem. Dwukrotnie otrzymał nagrody, stypendia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla doktorantów za wybitne osiągnięcia za 2015 rok oraz ponownie za 2016 rok. Stypendysta Ministerstwa Kultury rządu kanadyjskiego, a także Prezydenta Miasta Gdańska. Laureat m.in. nagród: Prezydenta Miasta Gdyni „Galiony Gdyni” za kreację artystyczną w 2017 r., Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców i Naukowców w dziedzinie grafiki użytkowej z 2001 r.
Jest finalistą wielu konkursów plakatu, wyróżnionym między innymi na: Taipei International Design Award 2016, w kategorii Visual Communication Design. Jego plakaty były na finałowych wystawach najważniejszych konkursów plakatowych na całym świecie m.in.; w Toyama Japonia, Lahti w Finlandii, Szanghaju w Chinach, Włoszech, Moskwie, Mons w Belgii Boliwii, w Wenezueli, Meksyku, Chinach, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii i Turcji. Kurator i organizator wystaw m.in. w Kanadzie, Francji, Niemczech. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Występował na konferencjach i sympozjach o projektowaniu graficznym w Polsce, Austrii, Indiach. Prowadził warsztaty i wykłady ze studentami w Niemczech, Finlandii. Publikuje teksty krytyczne o projektowaniu.
Prowadzi autorskie studio graficzne, zajmującego się kreacją i realizacją projektów graficznych i multimedialnych, identyfikacji wizualnych, ilustracji, rozwiązań wizualnych dla klientów komercyjnych, instytucji kultury oraz wydawnictw. Jego projekty publikowane były m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Nesweeku”, „New York Timesie” itd.
Członek zarządu Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, od 2012 roku. www.stgu.pl, największego polskiego stowarzyszenia projektantów grafiki użytkowej.

lek

w kategorii