Dr Antolak najlepszym opiekunem koła

Jest dla nich kolegą i nauczycielem. Mówi im „Im więcej zajęć tym więcej czasu”. Pozwala uwierzyć w siebie. Dr Mariusz Antolak z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa został laureatem StRuNy 2013 - ogólnopolskiego konkursu pod patronatem MNiSW w kategorii Opiekun Roku.

Dr Mariusz Antolak z Katedry Architektury Krajobrazu i Agroturystyki zajmuje się m.in. organizacją działań społecznych i artystycznych związanych z architekturą krajobrazu, ochroną środowiska i ekologią. Jest także opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Architektów Krajobrazu „Horyzont”.

„StRuNa 2013” to ogólnopolski konkurs dla autorów i promotorów najlepszych projektów naukowych realizowanych przez studentów i doktorantów.

- Moi studenci zaproponowali, żeby nas w nim zgłosić, jako najlepsze koło naukowe – wyjaśnia dr Antolak. - Moje zaskoczenie było ogromne, gdy napisali do mnie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, że znaleźliśmy się w gronie 3 nominowanych do nagrody, ale w kategorii Opiekun Roku – dodaje.

Dr Antolak nie miał pojęcia, że został zgłoszony. Studenci zrobili mu taką niespodziankę, bo jak twierdzą jest opiekunem po prostu wyjątkowym.

- To co najważniejsze i co każdy członek koła może odczuć to to, że nasz opiekun pozwala uwierzyć w siebie, pokazując nam że w rzeczywistości stać nas na więcej niż sami byśmy podejrzewali. Podrzucając nam coraz trudniejsze zadania sprawia, że w wirze pracy porzucamy własne kompleksy i zahamowania w wyniku czego stale się rozwijamy i sięgamy po więcej. Ma zawsze otwarte drzwi dla studentów, służy wiedzą i radą - przekonuje Eliza Krawiecka, studentka.

Z inicjatywy dr. Antolaka studenci podjęli wiele tematów, które są pomijane w programie studiów. Prowadzili inwentaryzacje cmentarzy ewangelickich, alei przydrożnych i pomników przyrody. Zajmowali się kwestią aktywizacji społeczności wiejskich, a w ostatnim czasie prowadzili badania nad stosunkiem mieszkańców wybranych wsi do obecności turbin wiatrowych w krajobrazie oraz w ich życiu.

- Dr Antolak jest nieocenionym pedagogiem, opiekunem i przyjacielem studentów. Inspiruje i motywuje wszystkich do czynnego udziału w życiu akademickim. Na każde narzekania, że mamy za dużo obowiązków, że ciężko nam pogodzić projekty nadprogramowe z planem studiów odpowiada: „Im więcej zajęć tym więcej czasu”. Ta teoria się sprawdza. Dla nas jest kimś wyjątkowym – wzorem do naśladowania. Pomyśleliśmy, że takie zgłoszenie i ewentualna wygrana byłaby świetną okazją, aby mu za to wszystko spróbować podziękować – opowiada Eliza Krawiecka.

Dr Mariusz Antolak Opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Architektów Krajobrazu „Horyzont” jest od 2009 r., ale związany jest z nim od 2003. Był jego członkiem w trakcie studiów. Pełnił także funkcję prezesa. Obecnie Koło Naukowe „Horyzont” zajmuje się organizacją Międzynarodowego Seminarium Kół Naukowych. W wakacje mają zamiar wyjechać do zabytkowego parku w Mortęgach nieopodal Lubawy na obóz naukowy. Przymierzają się również do dużego międzynarodowego projektu, w którym przygotują wzorniki wiejskich ogrodów przydomowych.

- Nagroda ta jest zwieńczeniem mojej dziesięcioletniej pracy w kole, tysięcy godzin spędzonych nad wspólnymi projektami i wielu nieprzespanych nocy. Pracy trudnej, ale przyjemnej, w którą wkładam całe serce. Prawda jest taka, że nauczycieli akademickich "punktuje się" przede wszystkim za kolejne granty, cytowania i impact factor'y. Nagroda ta pokazuje, że warto poświęcić się również dydaktyce - szczególnie gdy ma się taaakie koło! – mówi dr Antolak.

syla

fot. archiwum autora

Termin „StRuNa” to akronim utworzony z pierwszych liter słów „studencki”, „ruch”, „naukowy”. Konkurs StRuNa 2013 to jeden z trzech elementów Programu StRuNa, który motywuje studentów i doktorantów do podejmowania działań naukowych wykraczających poza standardowy program studiów. Najbardziej aktywne grupy studentów i doktorantów mogły zaprezentować w nim swoje osiągnięcia naukowe.W konkursie brało udział 245 projektów ze wszystkich typów uczelni z całej Polski. Oceniało je 21-osobowe jury złożone z przedstawicieli różnych dyscyplin nauki. W siedmiu kategoriach zostały nagrodzone projekty zrealizowane między 1 października 2012 r., a 30 września 2013 r. Łącznie przyznano 22 nagrody. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 9.12.  w siedzibie MNiSW.

Więcej o Kole Naukowym Architektów Krajobrazu "Horyzont"

w kategorii